Lifestyle

Wpływ stresu na wystąpienia publiczne

Przemówienia publiczne

Raz na jakiś czas każdy z nas musi liczyć się z tym, że przyjdzie mu stanąć przed publicznością. Dzieje się tak już w dzieciństwie, gdy pojawia się konieczność wyrecytowania wierszyka przed całą klasą, sytuacji takiej nie da się jednak uniknąć także w dorosłym życiu, gdy trzeba wystąpić na konferencji lub przedstawić projekt członkom zarządu firmy. Wiele osób jest przy tym wręcz skazanych na wystąpienia publiczne, z sytuacją taką mamy więc do czynienia między innymi w przypadku polityków i nauczycieli.

Prezentacje biznesowe

Jak nauczyć się występować publicznie?

Stres jest często definiowany jako brak równowagi, z jaką powinniśmy mieć do czynienia w odniesieniu do możliwości danej osoby oraz kierowanymi w stosunku do niej wymogami. Gdy więc pojawia się sytuacja, która jest przez nas postrzegana jako zagrożenie, nasz organizm staje się czujny, inicjuje procesy wydzielania odpowiednich hormonów, zwiększa napięcie mięśni i przyspiesza tempo, z jakim bije nasze serce. I choć początkowo może wydawać się to nam zaskakujące, takie uczucie zagrożenia może pojawiać się również wówczas, gdy przychodzi nam stanąć przed grupa ludzi czekających na nasze wystąpienie i zastanawiających się, co mamy im do przekazania.

Walka ze stresem

Oczywiście, na stres wpływa kilka czynników. Jest uzależniony od tego, kim są ludzie i na ile nam na nich zależy, jak dobrze jesteśmy przygotowani do wystąpienia przed nimi i jak swobodnie sami czujemy się w temacie, o którym chcemy im mówić. Spore znaczenie potrafią mieć też nasze cechy osobowościowe. Oczywiście, nie zawsze reagujemy tak samo tylko dlatego, że dana czynność wydaje się nam trudna. Stres potrafi działać mobilizująco, bywa jednak i tak, że paraliżuje nas do tego stopnia, że wykonanie nawet dość nieskomplikowanego zadania wydaje się sporym wyzwaniem.

Wewnętrzny spokój

Ten rodzaj stresu pojawia się przede wszystkim w momencie, w którym oczekiwania rzeczywiście są w stanie przekroczyć nasze możliwości organizm zaś myśli o ucieczce, choć mamy świadomość, że nie ma na nią szans. Co ciekawe, stres może pojawić się w momencie, w którym coś potoczy się nie tak, jak tego oczekiwał prelegent nawet pomimo tego, że drobny błąd wcale nie został zauważony przez słuchaczy. Mówiąc o stresie nie możemy też zapominać o tym, że każdy z nas ma na niego naturalną odporność.

Wystąpienia publiczne szkolenie

Oczywiście, ze stresem można skutecznie walczyć i często pomocna okazuje się już sama świadomość tego, z jakimi procesami występującymi w organizmie mamy do czynienia. Warto więc inwestować tak w zdrowie, jak i we właściwą dietę.