Lifestyle

O tremie podczas wystąpień publicznych

Stres

Stres to prawdziwy prześladowca. Gdy tylko pojawiamy się na scenie czujemy, że zaczynają drżeć nam ręce, a serce uderza z taką mocą, jak gdyby jego celem było wyrwanie się z piersi. Co więcej, w momencie podjęcia pierwszej próby rozpoczęcia wystąpienia uświadamiamy sobie, że nie wydusimy z siebie nawet słowa. Pokusa uciekania gdzieś daleko jest silna, nic jednak nie możemy poradzić, skoro nawet nasze nogi nie chcą z nami współpracować. Oczywiście, w pewnym momencie wypowiadamy pierwsze zdanie, po nim zaś następują kolejne.

Walka ze stresem

Wiele osób doświadczyło już tego rodzaju sytuacji, niemal dla nikogo zaskoczeniem nie jest więc to, że mowa jest tu o tremie. Ta definiowana jest jako naturalna reakcja organizmu, może przy tym pojawić się nie tylko przed wystąpieniem publicznym, ale i w trakcie jego trwania. Nie jest doświadczeniem przyjemnym, okazuje się jednak, że posiada także pewne zalety. Pozwala nam zmobilizować się do działania i sprawia, że nasza uwaga koncentruje się przede wszystkim na osiągnięciu celu. Niestety, pozom lęku często staje się przeszkodą trudną do pokonania. Nawet z nią można sobie jednak radzić.

Sztuka wystąpień publicznych

Bez względu na to, z jakim wystąpieniem mamy do czynienia, pierwszym krokiem na drodze do powodzenia wydaje się być dobre przygotowanie. To właśnie ono sprawia, że czujemy się pewniej, jeszcze przed wystąpieniem dobrze jest więc dowiedzieć się, przed kim będziemy występować, pozwoli to bowiem na lepsze dopasowanie przekazywanej przez nas treści do oczekiwań jej potencjalnych odbiorców. Nie można też zapominać o tym, jak duże korzyści jest nam w stanie przynieść zastanowienie się nad tym, jaki jest cel wystąpienia.

Przemówienia

Jeśli będziemy go znali, znacznie łatwiej będzie się nam skupić na konkretnych informacjach, które mamy przekazać. Pomocne może okazać się zarówno zanotowanie najważniejszych punktów wystąpienia, jak i powtórzenie go kilka razy w pamięci, aby upewnić się, że brzmi tak, jak tego oczekujemy. Warto też pamiętać, że stres daje o sobie znać przede wszystkim na początku wystąpienia, z czasem zaś systematycznie maleje.

Gdy trema jednak nadejdzie…

Sposoby na stres

Nawet pomimo dobrego przygotowania musimy liczyć się z tym, że wystąpienie publiczne może stać się źródłem stresu. Na szczęście, możemy sobie z nim radzić. Pomocne może być choćby pogodzenie się z tym, że jesteśmy zdenerwowani oraz podejście do przemówienia jak do kolejnego wyzwania na naszej drodze. Wielu osobom pomagają tez wizualizacje, jeszcze przed wystąpieniem można więc spróbować wyobrazić sobie, jaki będzie jego najbardziej prawdopodobny przebieg.