Lifestyle

Jak skutecznie przygotować wystąpienie publiczne?

Walka ze stresem podczas wystąpień publicznych

Gdy chcemy ograniczyć do minimum stres związany z wystąpieniem publicznym, a jednocześnie zależy nam na tym, aby wywrzeć dobre wrażenie na słuchaczach, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na odpowiednie przygotowanie. Jeśli będziemy postępować według określonych reguł, uda nam się stworzyć wystąpienie przejrzyste i interesujące. Rozpoczynając pracę nad czekającym nas wystąpieniem powinniśmy zadać sobie przede wszystkim pytanie o to, jaki ma być jego cel. Trudno przecież liczyć na sukces, jeśli sami nie wiemy, co chcemy przekazać naszym słuchaczom.

Inaczej przygotowuje się przecież przemówienie, które ma ich czegoś nauczyć, a inaczej te, które przekonuje ich do określonej idei. Przemówienie bez celu jest chaotyczne, zawsze brakuje mu przy tym spójności. Jeśli cel i temat przemówienia jest nam już znany, możemy skupić się na określeniu, jakimi zasobami dysponujemy. Nie zawsze przecież sam temat jest nam tak samo bliski, czasem warto więc zastanowić się nad ciekawymi historiami i zasadami, jakie należy przytoczyć.

Ramowy plan wypowiedzi

Gdy już wiemy, jaka jest nasza wiedza i jakie zasoby są oddane do naszej dyspozycji, możemy zastanowić się nad pierwszym planem prezentacji. Swoje miejsce muszą w nim znaleźć najważniejsze zagadnienia, jakie będziemy chcieli poruszyć, już na tym etapie dobrze jest też wiedzieć, które z nich są najważniejsze. Plan nie zdaje się jednak na wiele, jeśli nie wiemy, w jaki sposób wypełnić go treścią. Wystąpienie można przygotować mając na uwadze to, jak dobrze znany jest nam temat i jakie zagadnienia mają zostać w nim uwzględnione.

Interakcja z publicznością

Po raz kolejny duże znaczenie ma zresztą to, na ile jesteśmy pewni wiedzy, jaką dysponujemy. Po przygotowaniu pierwszego planu o treści nadchodzi moment, który można już przeznaczyć na konstrukcję drugiego planu. Czasem okazuje się przecież, że na początku powinny się pojawić treści nieco inne od tych, które zaplanowaliśmy pierwotnie. Ten plan jest też ostatecznym schematem wystąpienia, im bardziej jest więc szczegółowy – tym lepiej. Tak naprawdę jednak, kluczem do powodzenia są przede wszystkim ćwiczenia.

Gdy tworzymy prezentację dbamy o to, aby jej treść była jak najbardziej wartościowa, to jednak podczas ćwiczenia możemy pracować nad mimiką, a nawet nad odpowiednią postawą. Ćwiczenia sprawiają tez, że treść staje się łatwiejsza do zapamiętania, a jednocześnie zyskuje indywidualny charakter. Już choćby dlatego nigdy nie można ich lekceważyć. Wspomniane zasady nie są wcale skomplikowane, a ich przestrzeganie jest gwarancją ostatecznego sukcesu.